سیاسی و روابط بین الملل

اراده ملی، حلقه مفقوده حل مسائل

علیرغم اذعان مسئولان کشور به وجود مشکلات عدیدۀ فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی در جامعۀ ما، آنچه موجب گردیده که این مشکلات، همچنان به صورت لاینحل و آزاردهنده باقی بماند، فقدان عزم و ارادۀ کافی برای حل آن است که بیش از هرکس دربین متولیان امور بعنوان حلقۀ مفقوده خودنمایی می کند...

۱۲ دی ۱۳۹۵ ۱۲:۴۷

به رغم  وجود مشکلات اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی درجامعه، اختلاف نظر گروه ها و جریانات سیاسی و کشیده شدن اختلافات به سطوح مسئولان نظام و متولیان حل مشکلات مردم  و طرح پرونده های تخلفات مالی و اداری و سوء استفاده شخصی و جناحی از مقام و موقعیت و متهم کردن همدیگر به  دست اندازی به بیت المال، اختلاس و فساد های سازمان یافته و انعکاس و انتشار آن در رسانه های داخلی و خارجی ( نوشتاری، صوتی، تصویری و فضای مجازی) ازیک سو دشمنان را به اثر بخشی تحریم ها امیدوار نموده و فرصت را برای توسعه نفوذ مافیای قدرت و ثروت بر برخی منابع و مراکز اقتصادی فراهم نموده و ازسوی دیگر به مؤلفه های قدرت و اقتدار نظام (سرمایه اجتماعی، اعتماد مردم، وحدت و انسجام ملی و… ) آسیب وارد خواهد کرد.

طرح و گفتگو در خصوص مشکلات برای گروهی محل درآمد، برای قشری سرپوشی برضغف ها و اشتباهات و عده ای آن را وسیله تسویه حساب صنفی یا جناحی و تأمین منافع گروهی و دسته ای نیز آن را وسیله ای برای هواکشی برای رسیدن اکسیژن به عقده های سیاسی زیر خاکستر خود قرار داده اند.

در این اوضاع که حد و مرزی برای بیان مشکلات وجود ندارد،  توجیهی همچون ضرورت شفافیت و حق دانستن، موجب شده نیش تلخ و سوزنده کنایه ها ، انتقادهای راست و دروغ و تهمت ، هیچ فرد یا مسئولی در هر رده اجرایی ، تقنینی و قضایی مصون از آن قرار نگیرد و در این بحبوبه اشخاص وجریانات سیاسی هیچ کدام نمی خواهند از حلقه های زنجیره ای افشاگری، گفتن و طرح مشکلات  و یکدیگر را متهم کردن، خود را بی تفاوت نشان بدهند.

حلقه ای که درفضای سیاسی کشور و زنجیرۀ وجود مشکلات به خوبی محسوس است؛ نه ناشناخته بودن مسایل و مشکلات کشور است و نه ناتوانی درحل معضلات بوده و نه مسببین و عاملان چنین وضعیتی ناشناخته هستند و نه عدم وجود امکانات، تحریم ها و فشارهای بین المللی عامل و مانع اصلی است، بلکه انچه راکه می توان مشاهده کرد؛ باور نکردن ظرفیت های داخلی وعدم اتکا به آن، ضعف مدیریت و فقدان عزم و اراده ملی و جهادی متولیان امور برای حل مشکلات است.

نظام مقدس جمهوری اسلامی در طول حیات پر برکت خود نشان داده است با اراده ملی و روحیه جهادی بر مشکلات غلبه کرده است. برای نمونه می توان به انجام و خواست اراده مردم و مسئولین به چند مورد آن اشاره کرد؛ از جمله آنگاه که صدام و دشمن بعثی عراق با پشتیبانی آمریکا،غرب وکشورهای عربی منطقه جنگ تمام عیاری رابر کشورمان تحمیل کرد،همه باهم ۸سال ایستادگی و مقاومت ودفاع کردیم وشکست نخوردیم آنگاه که اراده بر کاهش جمعیت شکل گرفت جلوی رشد جمعیت گرفته شد که امروزه از نتایج ان حتی انتقاد هم داریم . روزی هواپیما ربایی در کشور به بحران و معضل بزرگی تبدیل شده بود که با اراده مسئولین نظامی و امنیتی حل گردید.

رشد و توسعه صنایع نظامی، موشکی و هسته ای محصول اراده مسئولین، کارشناسان، مهندسان و متخصصان ما بوده و شکستن تحریم های ظالمانه و پایداری در برابر آن نیز محصول  همین اراده و مقاومت ملت ایران بوده و هست .

با این وجود چرا هنوز برای حل خیلی از مشکلات در جامعه، آن عزم و اراده ای که می بایست در مردم، مسئولین و متولیان امور  وجود داشته باشد، مشاهده نمی شود؟ البته اقدامات وتلاش هایی صورت گرفته است که چون استمرار نداشته،  یا بصورت مقطعی انجام گرفته است. اثربخشی لازم را نداشته و یا تأثیر آن پایدار نبوده است.

بنابراین، عنصر اراده ملی حلقه ای مفقوده در حل مسائل و مشکلات سیاسی، اقتصادی و اجتماعی کشور است که باید به صورت جدی مد نظر قرار بگیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.