سیاسی و روابط بین الملل

آغاز فصل رفاقت، وظایف و تکالیف نامزدها

در اجرای سه راهبرد مهم "مشارکت بالا، رقابت سالم و امنیت کامل" همچنان رعایت اصول و قواعد بازی پسا‌ انتخاباتی باید ادامه یابد و نقش و رسالت نامزدها دراجرای این وظایف حساس و سنگین است. و در یک جمله قانون، قاعده بازی و اخلاق اسلامی و مصالح کشورحکم می‌کند نامزدهای دور نهایی رقابت انتخات، به خواست مردم، گزینش‌گری مردم و رأی مردم احترام گذارند. فرجام، چه انتقال قدرت باشد و چه استمرار قدرت، برای آنها تفاوت نخواهد داشت.

۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۶ ۱۳:۱۹

 

رقابت انتخاباتی با همه فراز و فرودهای آن تمام شد و بار دیگرحضور فراگیر و با شکوه و مشارکت آحاد مردم در ۲۹ اردیبهشت پای صندوق های رأی که تجلی اراده مردم در انجام این وظیفه بزرگ ملی و تکلیف مهم سیاسی و دینی است، رقم خورد و مردم ایران با حضور در انتخابات باردیگر، اقتدارملی، پایداری و عظمت خود را به دولت‌ها و ملت‌های منطقه و جهان نشان داد و با هر انگشت رنگی که بر برگ رأی نهادند، به راستی،  مُهری بر استحکام جمهوری اسلامی زدند.

از آنجا که ورود به عرصه انتخابات، به معنای پذیرش قواعد بازی ازسوی بازیگران سیاست در یک کارزار انتخاباتی است، قواعد این بازی حکم می کند عرصه انتخابات را میدانی برای حضور منتقدان و موافقان وضع موجود که یا به‌دنبال تغییر وضع کنونی هستند یا شرایط کنونی را وضع مطلوب یا حداقل قابل تحمل و امیدوار کننده می دانند، بدانیم. از این‌رو، در هر انتخاباتی منشوری متنوع و مختلف از برنامه ها، سیاست‌ها، رویکردها و نظرات موافق و مخالف نمایان می‌شود که باید به آن احترام گذاشت و این فرصت را مغتنم دانست و در اتاق‌های فکر و حوزه‌های کارشناسی این نظرات و اندیشه‌ها مورد توجه قرار گیرد و برای اجرای آن برنامه‌ریزی کرد.

در اجرای سه راهبرد مهم “مشارکت بالا، رقابت سالم و امنیت کامل” همچنان رعایت اصول و قواعد بازی پسا‌ انتخاباتی باید ادامه یابد و نقش و رسالت نامزدها  دراجرای این وظایف حساس و سنگین است. و در یک جمله قانون، قاعده بازی و اخلاق اسلامی و مصالح کشورحکم می‌کند نامزدهای دور نهایی رقابت انتخات، به خواست مردم، گزینش‌گری مردم و رأی مردم احترام گذارند. فرجام، چه انتقال قدرت باشد و چه استمرار قدرت، برای آنها تفاوت نخواهد داشت.

پذیرش نتیجه انتخابات در حقیقت مبتنی بر اصل اخلاق انتخاباتی و موید قانون و قواعد بازی در عرصه انتخابات بوده و بیانگر  بلوغ سیاسی جامعه است. و نامزدها، هواداران آنها در ذیل رعایت قانون، وظایف و تکالیفی که دارند  به برخی از آنان اشاره می‌شود.

 • رئیس جمهور منتخب، رئیس جمهور همه مردم ایران است، هم افرادی که به ایشان رأی داده اند و هم کسانی که به نامزدهای دیگرتمایل داشته اند.
 • رئیس جمهور منتخب برنامه ها، نقدها و نظرات سایر نامزدها و جریان‌های سیاسی را در دوره جدید مورد توجه و امعان نظر قرار دهد.
 • رئیس جمهور  منتخب توانمندی و همت خود را مصروف اداره کشور، هماهنگی امور و رفع مسائل و مشکلات مردم و اجرای وعده‌هایی که داده است، کند و از هیچ تلاشی دریغ نکند.
 • رییس جمهور منتخب منابع و ظرفیت‌های مادی و معنوی و سرمایه انسانی نظام را برای پیشرفت همه جانبه کشور در همه ابعاد و رسیدن به اهداف والای انقلاب به‌کار گیرد.
 • رئیس جمهور منتخب در بیانه، سخنرانی، مصاحبه و گفتگوها برنده انتخابات را جمهوریت و اسلامیت نظام و مردم بزرگوار ایران بداند و در مسیر گفتمان جداسازی و قطبی کردن جامعه قرار نگیرد.
 • به باور نشاندن مسؤلیت، و استمرار خدمت به مردم و کشور در وجود خود و احساس تکلیف از اعتماد مردم و پاسداری از آراء مردم از سوی همه نامزدها.
 • سایر نامزدها با ادبیاتی مناسب و امیدوار به آینده روشن، ستادها و طرفداران را مخاطب قرار داده و به‌عنوان ناظر و ناقد مشفق دولت، هواداران را برای رقابت های بعدی رهبری نماید.
 •  با رئیس جمهور منتخب در راستای رفع مسائل و مشکلات مردم و سازندگی و اعتلای کشور مشارکت و همکاری شود.
 • اشخاص، جریان‌ها و هواداران نامزدها ضمن احترام به شخصیت کاندیداها و طرفداران آنها از تکرار ادبیات دوره رقابت خودداری نمایند.
 • در دوره رقابت انتخاباتی همه در کنار هم بودند نه در مقابل‌، این معنا پس ازانتخابات در فصل رفاقت هم باید نمود یابد و هواداران با بلوغ سیاسی خود نشان دهند انتخابات برنده و بازنده ندارد و این شرایط موجب قطبی‌شدن جامعه و عدم انسجام ملی آنان نخواهد شد.
 • …و انتخابات که بیانگر بصیرت و آگاهی مردم و توانایی مدیریت نظام برگزار کنندگان آن است، به مثابه نمایشگاه عزم و رشد ملی, استقامت ملت, دانایی و هوشیاری گروه‌ها، احزاب و سازمان‌ها و طیف‌های سیاسی و سرانجام  پایبندی آحاد مردم ایران به نظام مردم‌سالاری دینی را به دنیا عرضه  نمایند.

والسلام

2 دیدگاه برای “آغاز فصل رفاقت، وظایف و تکالیف نامزدها

 1. درود بر شما . نمایشگاه انتخابات زیبا بود و امیدوار کننده .انشاالله همه احاد مردم که عزت خود را در طول انتخابات نشان دادند با حمایت از دولت و تلاش بر ساختن کشور این نمایشگاه راکاملتر کنند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.