سیاسی و روابط بین الملل

چرا آمریکا با جمهوری اسلامی ایران دشمنی می کند؟

مجید بهمنی کارشناس امور سیاسی در یادداشتی کوتاه به دلایل اصلی دشمنی آمریکا بر علیه جمهوری اسلامی ایران می پردازد.

۶ اسفند ۱۳۹۷ ۱۴:۰۲

یکی از سئوالات مهمی که در اذهان بسیاری از مردم ایران بخصوص نسل سوم و چهارم بعد از انقلاب و شاید افکار عمومی دنیا شکل می گیرد این است: چرا نظام سلطه و در راس آن آمریکا با جمهوری اسلامی ایران دشمنی کرده و می کند و هر روز بر دامنه این دشمنی ها می افزاید؟

این وجیزه کوتاه تلاش دارد به صورت خلاصه و گذرا به این سئوال پاسخ دهد.

طی سال های گذشته اکثر رسانه ها و مراکز رسمی و آماری دنیا، ایران اسلامی را در چهل عنوان در رتبه های اول و برتر دنیا و منطقه معرفی کرده اند. نمونه هایی از آن در حوزه های کشاورزی، صنعت و معدن، علم و فناوری ، صنایع نظامی و موشکی، قدرت های برتر جهانی و خیلی دیگر از حوزه ها اذعان شده و هر محقق منصفی می تواند این رتبه ها را براحتی تشخیص داده و بدست آورد:

اما مهمترین این رتبه ها را باید در موارد زیر مشاهده کرد که همین رتبه ها شاید بتواند به ما کمک کند تا درک بهتری از دلایل دشمنی استکبار با جمهوری اسلامی ایران داشته باشیم:

 

 • مشارکت سیاسی

برغم عدم وجود نهادهای سیاسی فعال در ایران از جمله احزاب و گروه های سیاسی مرجع، شاهد هستیم ایران اولین کشور در منطقه و دومین کشور در آسیا به لحاظ مشارکت سیاسی مردم در تعیین سرنوشت خودشان هستند. برگزاری رفراندم جمهوری اسلامی، برگزاری انتخابات خبرگان تعیین قانون اساسی، برگزاری انتخابات خبرگان رهبری، برگزاری دو دوره تائید قانون اساسی کشور، برگزاری ده دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی، برگزاری دوازده دوره انتخابات ریاست جمهوری، برگزاری پنج دوره انتخابات شوراهای شهری و روستایی در طی کمتر از چهل سال نشان از فعالیت و حضور آشکار دموکراسی مردم سالاری دینی بعد از انقلاب اسلامی بوده است.

این مشارکت در حالی است که امپراطوری رسانه ایی در غرب دائما جمهوری اسلامی ایران را متهم به عدم ایجاد فرصت برای مردم به منظور مشارکت در تعیین سرنوشتان می کند. بنابراین هرچند استکبار بر طبل جدایی مردم از تعیین سرنوشتشان در ایران کوبیده است، نظام جمهوری اسلامی فرصت ها و امکانات بیشتری برای حضور مردم برای اداره امور کشور توسط عامه مردم فراهم ساخته است.

نمونه های دیگری که تنها می توان به ان اشاره کرد را باید در دفاع مظلومانه آحاد مردم ایران از انقلاب اسلامی در کوران بعد از انقلاب در سال های اولیه انقلاب، جنگ تحمیلی و تحریم های ظالمانه طی چهل سال گذشته که هیچ مورخ و تاریخ نویسی تاکنون نتوانسته آنان را نادیده بگیرد، می توان ذکر کرد.

 

 • اقتصاد پر فراز و نشیب ایران

اقتصاد بیمار گونه ایران که به صورت روزانه آماج تخریب های داخلی و خارجی است (تحریم، اختلاس، سو مدیریت، کمبودها و نواقص، کمبود مواد اولیه و… ) همچنان بر پا ایستاده و به اذعان برخی از موسسات و سازمان های بین المللی در طی چهل سال گذشته توانسته است در برخی حوزه ها از جمله کشاورزی و صنعت و معدن در زمره برترین های جهان قرار گیرد. این در حالی بوده که وجود تحریم های ظالمانه اقتصادی بر علیه ملت ایران، و سایر فساد هایی که در بدنه اقتصاد بیمار گونه و تک بعدی ایران مشاهده و کشف گردید از قبیل بروز اختلاس های میلیاردی، گرانی های افسارگسیخته، فراز و نشیب ارزش پول ملی و طلا و ارز و از همه مهمتر وجود و تکثیر فقر و فساد ناشی از ضعف اقتصادی در جامعه، نظام جمهوری اسلامی ایران توانسته در زمینه مدیریت اقتصاد بیمارگونه نفتی که از رژیم ستم شاهی به ارث مانده است، در شرایط نابسامانی های متوالی اقتصاد جهانی، طی چهل سال گذشته و بحران های منطقه ایی و فراز و نشیب های قیمت های جهانی نفت، با قدرت عمل نموده، تا جایی که برغم تمامی مشکلات صادرات کالاهای غیر نفتی و نفتی از ایران با وجود تحریم ادامه دارد و خیال دشمن بر شکستن کمر ملت ایران با فشار اقتصادی به رویائی برای نظام سلطه تبدیل شده است.

 

 • قدرت نظامی

سیستم نظامی کشور که به دلیل توطئه های گروهک های شبه نظامی بعد از انقلاب اسلامی دچار مخاطره و تضعیف قرار گرفت و طی هشت سال دفاع مقدس زیر شدیدترین فشارها قرار داشت اکنون به عنوان یکی از۲۰ قدرت برتر ارتش جهان و ۱۰ کشور موشکی دنیا قرار دارد. این آمار بدون احتساب قدرت هوایی و دریائی و زمینی و موشکی سپاه پاسداران ارائه شده است.

 

 • نفوذ سیاسی

آنگاه که استکبار جهانی با براه اندازی جنگ های نیابتی، فرقی و مذهبی در منطقه و بخصوص غرب آسیا شعار زایش بزرگ در خاور میانه را می داد و به زعم خود نقشه جدیدی برای غرب آسیا در ذهن می پروراند، این جمهوری اسلامی ایران بود که به عنوان تنها بازیگر منطقه و با شعار گسترش مرزهای امنیتی مردم ایران و حمایت از محرومان، مستضعفان و دفاع از حریم و کیان اسلام و ایران حضور و نفوذ سیاسی و مستشاری خود را برغم تمامی مشکلات سیاسی آغاز نمود و به عنوان یکی از موثرترین کشورها در تحولات استراتژیک منطقه حضور خود را اثبات نمود. تا جایی که عمق استراتژیک کشور به مرزهای زمینی رژیم غاصب صهیونیستی گسترش یافته است.

 

اما آیا موارد فوق تنها دلایل دشمنی نظام سلطه و آمریکا با انقلاب اسلامی است؟

قطعا پاسخ آن منفی خواهد بود زیرا انقلاب اسلامی بجز اینکه در زمینه های داخلی توانسته به دست آوردهای بزرگی نائل گردد که موارد فوق قطره ایی از آن بود در سیاست ها منطقه ایی و خارجی خود نیز دست آوردهایی داشته است که بستر مخالفت آمریکا با انقلاب اسلامی را فراهم ساخته است از جمله:

 • کوتاه کردن دست آمریکا از منافع سرشار اقتصادی در ایران
 • جلوگیری و تقابل و رقابت با نفوذ آمریکا در منطقه
 • شکستن ابهت و ابر قدرتی آمریکا در منطقه

موارد فوق و صدها نمونه دیگر نشان از پویایی انقلاب اسلامی دارد. پویائی که ثمره حضور و ظهور جمهوری اسلامی ایران در عرصه بین المللی و داخلی است و این مهم میسر نشده است مگر به دلیل حضور مردم و خواست مردم بر ماندگاری و حفظ اصالت انقلاب در استمرار استقلال و آزادی کشور و مقابله با زیاده خواهی های زورگویان عالم.

بنابراین اولین دلیل دشمنی با انقلاب اسلامی ایران برپائی نظام مردم سالاری دینی با تکیه بر حضور آحاد مردم در صحنه انقلاب طی چهل سال گذشته است. حضوری که نه تنها کاهش نیافته بلکه هر روز و هر ساعت بر دامنه و وسعت آن در داخل و خارج کشور با حمایت محرومان عالم از آن در حال گسترش است. و این کلیدی ترین دلیل دشمنی با جمهوری اسلامی است زیرا اگر این نظام به دلایل خاص و به زعم دشمنان و نظام سلطه بر سبیل و راه اشتباه و پر خطر و نابودی مردم خود گام بر می داشت (همه انچه که دشمن استناد می کند تا بر دشمنی خود بر علیه نظام جمهوری اسلامی و نهایتا مردم ایران بیافزاید، همین موضوع است) چرا دشمن، جمهوری اسلامی ایران را به حال خود وا نمی گذارد تا خود به دست خودش، نابودی نظامش را رقم بزند.

بنابراین از ورای تداوم این همه دشمنی یکی دیگر از دلایل دشمنی کینه توزانه نظام سلطه علیه انقلاب اسلامی است را نیز می توان دید و آن این است که جمهوری اسلامی ایران و انقلاب شکوهمند آن، از پس بهمن سال ۵۷ تا به امروز پیغامی را آشکارا به جهان ارسال می نماید که دنیا اکنون در حال مشاهده معجزه و ظهور و بروز یک سیستم کارآ و جدید با نام اسلام ناب محمدی (ص) است که نشان از کارآئی و توان مدیریتی انقلابی جدید، بدون وابستگی به قدرت های عالم دارد. مدیریتی با پشتوانه مردمی که به صورت نهان و آشکار از راس تا بدنه نظام جمهوری اسلامی را در بر گرفته و کشتی انقلاب را در دریایی از مشکلات، خطرات و آسیب ها و تهدیدهای دنیای سلطه گر (داخلی و خارجی) با سرافرازی به پیش می برد.

استکبار جهانی به سرکردگی آمریکا به خوبی دریافته است در ایران مدیریتی وجود دارد که برخواسته از دل آحاد مردم و متکی به آرای مردم است، این مدیریت توانسته برغم تمامی مشکلات، آسیب ها و تهدیدات چهل ساله در حوزه های مختلف، (سیاسی، اقتصادی، علمی و فناوری، قدرت نظامی، نفوذ منطقه ایی و قدرت جهانی …) پرچم جمهوری اسلامی ایران را در رتبه ۲۰ کشور برتر دنیا از مجموع بیش از صد و هشتاد کشور جهان به اهتزاز درآورد، بنابراین به زعم دشمن، بایستی از این نوع اداره جامعه احساس خطر کرد.

 

نتیجه:

مهمترین و کلیدی ترین دلایل دشمنی شیطان بزرگ با انقلاب اسلامی ایران را باید در سه مقوله

 • حمایت آحاد مردم از نظام جمهوری اسلامی
 • اداره جامعه متکی به مدیریتی کارآ و برخواسته از دل مردم
 • تاکید بر استقلال، آزادی، جمهوری اسلامی ایران در عرصه بین المللی جستجو کرد.

والسلام

یک دیدگاه برای “چرا آمریکا با جمهوری اسلامی ایران دشمنی می کند؟

 1. با سلام و احترام و عرض ارادت؛
  با توجه به اینکه کلیه تحلیلگران و آینده پژوهان در حوزه های مختلف سیاسی،اقتصادی،نظامی،امنیتی،اقتصادی و…. و در راس همه مقام معظم رهبری براین باورند که سال ۹۸ باید منتظر حوادث مختلفی نظیر فتنه ۸۸ و آشوب های ۹۶ و … باشیم پیشنهاد میگردد در این حوزه نیز که راهبردی است تولید محتوا در سایت داشته باشید.
  با تشکر التماس دعا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.